О школи

ИСТОРИЈА ШКОЛЕ

Грађевинско – саобраћајна школа у Приштини основана је под називом Технички центар „ 19  Новембар “  25.03.1963.године, под бројем решења  06 – 54011.

Од 28.09.1979.године школа мења назив у ЦСУОВ„ 19 Новембар“ под бројем решења  611112/79 -01.

Промена назива школе из   ЦСУОВ  „ 19 Новембар “ у  назив  Грађевинска- школа „19 Новембар“ заснива се од 29.01.1992.године , број решења ФИ 85 / 92 , а од 1994.године мења   назив у „ Грађевинско-саобраћајна школа“  Приштина , према решењу ФИ. 1119/94 од 22.03.1994. године.

Ово је прилично стара школа, а као „ Грађевинско–саобраћајна школа “ нешто млађа , али јој је припало истакнуто место у вршењу културне и просветне мисије пошто је увек била жариште око кога су се окупљале младе генерацијегде су стицале знања, а из ње излазили ширећи културу , нова схватања и нове погледе.

На богатом путу својих стваралачких , педагошких прегнућа школа је оправдала своју намену и истакнуто место у школовању СО Приштине и школству Републике  Србије. У њеним аналима студиозног самопрегалачког рада, стасала је у савремену институцију која закорачује у будућност чврсто ослоњена на вредности богате стваралаштвом прожете педагошке прошлости .

Резултатом своје праксе, низом новина у раду, која су добила највиша друштвена и стручна признања, школа је на најбоњи начин нашла своје место у преображајима нашег друштва израстајући у савремену школу .

Битна претпоставка за бољи успех ученика  јесте да ће сви наставници и радници школе на стваралачки начин применити Закон о средњој школи  као и наставни план и програм, да стално трагају за бољим, новим решењем  у домену организације образовно – васпитног рада .

Грађевинско-саобраћајна школа се својом организацијом васпитно – образовног рада , прихвата задатака изградње модела нове и стручније школе, која ће и сама да експериментише и  стваралачки да примењује начин и стручна знања и да изналази путеве ефикаснијег рада са ученицима.

ШКОЛА ДАНАС

Oд измештања у Грачаници септембра 1999.године, школа ради под отежаним условима. Смештена је у згради основне школе  „ Краљ Милутин “ где су још и Предшколска установа  „Ђурђевак“  и наша „ Грађевинско-саобраћајна школа “.

Школа ради под отежаним условима. Грађевинско-саобраћајна школа налази се спрату ОШ  „ Краљ Милутин “ . На спрату се налазе учионице за теоријску наставу и кабинет за информатику, а кабинет за  саобраћај и практичну наставу налази се у контејнеру иза школе, канцеларије су такође на спрату а фискултурна сала налази се на приземљу.

Посебна пажња у школи посвећује се људским ресурсима и успостављању здравих међуљудских односа. Школа има 66 запослених, а у настави је ангажовано 45  наставника.

Стручно усавршавање и напредовање наставника је један од главних приоритета школе. Захваљујући ангажовању свих запослених, Школа је од свог формирања реализовала или ће реализовати неколико великих пројеката.

Грађевинско-саобраћајна  школа је једина на територији централног Косова и Меотхије која у склопу плана и програма врши обуку ученика за возачке категорије Б и Ц. Треба напоменути да  школско двориште није  комплетно сређено и да се траба средити.